På lördagen hade jag ett seminarium med rubriken Intensifiera församlingsplantering - är det möjligt? I programmet presenterades det så här: "SAM föddes i 1800-talets väckelserörelse. Kan SAM åter bli en rörelse där antalet församlingar ökar? Pionjärkonsulent Jonas Melin talar om vision och strategi för en ny tid."
Jag började med att peka på den snabba tillväxten inom Jönköpings Missionsförening/Alliansmissionen för hundra år sedan. Antalet predikoplatser ökade från ca 380 till 1000 på fyrtio år (1886-1927). När Alliansmissionen blev ett frikyrkosamfund på 1950-talet fanns det ca 680 församlingar och föreningar. Sen dess har antalet minskat och idag är det 165 församlingar i SAM. Är det möjligt att vända den utvecklingen? Vi är vana vid minussiffror. Vi är glada om det går med plus. Men vågar vi tro på multiplikation? Jag pekade på fyra saker som jag tror är nycklar för att SAM ska kunna bli en församlingsplanterande rörelse där antalet församlingar ökar.
1. En stor vision
Min första punkt var vikten av en stor vision. När Gud talade till Abraham sa han till honom att hans ättlingar skulle bli lika många som stoftkornen på jorden (1 Mos 13:15) och stjärnorna på himlen (1 Mos 15:5). Det var verkligen en stor vision för en man som ännu inte hade fått några barn. När Nehemja var i Persiens huvudstad Susa fick han den stora visionen att åka hem till Jerusalem och bygga upp den nedrivna staden (Neh 2:5, 12). Apostlarna var inte många, men Jesus gav dem uppdraget och visionen att gå till alla folk och till jordens yttersta gräns (Matt 28:19, Apg 1:8). En stor vision skapar drömmar och kreativitet. Vi behöver en stor vision av vad Gud kan göra. SAM har idag 165 församlingar. Vågar vi drömma om att bli 200, 300 eller 500 församlingar?
2. Bön och fasta
Den andra punkten handlade om vikten av bön och fasta. Det är en andlig kamp och det är viktigt att vi inte glömmer bort den sidan av saken. Vi har en inre sekularisering att kämpa med och därför behöver hela tiden påminnas om betydelsen av bön och fasta. När Nehemja fick höra de dåliga nyheterna från Jerusalem började han be och fasta (Neh 1:4) och det var under bönen han fick den stora visionen om att åka hem och bygga upp staden. Jesus bad och fastade i fyrtio dagar innan han började sin offentliga tjänst (Luk 4:1-2) och han drog sig ofta undan för att be, särskilt inför viktiga beslut (Luk 6:12-13). Om det var viktigt för Jesus att be och fasta, hur mycket viktigare är det då inte för oss? Även för apostlarna var bön och fasta en viktig del i missionsarbetet (se Apg 13:1-3, 14:23). Inom SAM satsar vi nu på bön och fasta den första måndagen varje månad. Det har faktiskt djupa rötter i vår historia på 1800-talet.
3. Församlingar som grundar församlingar

4. APEHL - Fem tjänstegåvor i funktion
Till sist lyfte jag också fram behovet av alla de tjänstegåvor som Paulus nämner i Ef 4:11. Där skriver han att Gud har gett apostlar, profeter, evangelister, herdar och lärare (förkortas APEHL) till sin församling. Jag tror att vi behöver alla dessa ledargåvor idag och att det är en av nycklarna för SAM att bli en rörelse där antalet församlingar ökar. Särskilt viktigt tror jag att det är att vi har den apostoliska tjänsten i funktion. Det kan vara lite känsligt och kontroversiellt att tala om apostlar idag. Jag tror att man måste göra en tydlig skillnad mellan de tolv apostlarna som hade en särskild roll i kyrkans historia (se Matt 19:28, Upp 21:14) och den senare apostoliska gåvan, som jag tror finns kvar genom kyrkans historia. Apostlar är visionärer, strateger, grundläggare, och entreprenörer som utvecklar nya missionella arbeten och övervakar deras utveckling.

Jag tror att Gud vill tillväxt. Intensifiera församlingsplantering - Är det möjligt? Mitt svar är JA. Men då måste vi ta vara på nycklarna Gud ger oss och satsa allt. Vill du vara med?
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar